leírás
Betegség leírása
A körömgomba a körömlemez fonalas, sarjadzó vagy ritkán penészgombák okozta megbetegedése.
A betegség a felületes, kis kiterjedésű fertőzéstől egészen a teljes körmöt roncsoló elváltozásig terjedhet.
Van, amikor egyetlen köröm érintett, de gyakoribb hogy egyszerre több köröm betegszik meg.
A kézkörmök és a lábkörmök egyaránt érintettek lehetnek. A lábkörmök gyakrabban betegszenek meg. A gomba az esetek döntő többségében a láb gombás fertőzéséről terjed a körömre, de elvileg fertőzött egyénről, közvetítő közeg segítségével is fertőződhet a köröm (pl. uszodában vagy közös körömápoló eszközök használatakor).
A betegség tünetei
A jellegzetes tünetek a körömlemez megvastagodása, töredezettsége, fehéres vagy sárgás elszíneződése. A köröm alatt szarumassza halmozódik fel. Előrehaladott állapotban a köröm teljesen eltorzul, elroncsolódik.
A körömgombásodásra hajlamosító betegségek:
• Végtagi keringészavar
• Érszűkület
• Cukorbetegség
• Gyenge immunrendszer
• A köröm tartós, ismétlődő traumája, irritációja
Az ilyen alapbetegségek esetén a körömgomba nagyon makacs lehet, nehezen gyógyul illetve gyakori a kiújulás.
diagnózis
- Kaparék vétel
- Típusos tünetek alapján
A diagnózis egyrészt a klinikai tünetek alapján, másrészt a gomba kimutatásán alapul.
A gomba meghatározása azért fontos, hogy ez alapján kiválasszuk a legmegfelelőbb gyógyszeres terápiát.
A kimutatáshoz a körömből egy arra alkalmas eszközzel „kaparékot” vesznek, majd azonnal mikroszkóppal vizsgálják. A vizsgáló pozitív esetben jellegzetes gombaelemeket lát a mikroszkóp alatt. A mintát ezután táptalajra oltják, ahol pozitív esetben néhány hét alatt kinő a gombatelep, melynek pontosabb vizsgálatával a gomba típusa is megállapítható.
kezelés
Mivel a köröm egy élettelen szarulemez, ezért oda gyógyszert juttatni rendkívül nehézkes. A helyi készítmények csak bizonyos esetekben hatásosak. Az igazi áttörést a szájon át szedhető gombaellenes szerek megjelenése hozta, melyek a vérkeringés útján a körömlemez keletkezési helyére jutnak. (Ezt a helyet Ön is könnyen megtalálhatja a körömlemez alsó részén látható fehér félhold formájában.) Így, az új körömlemez már mentes lesz a gombától. Ebből logikusan következik, hogy a teljes gyógyuláshoz meg kell várni, amíg a beteg köröm „lenő”. Ez a kézkörmök esetében néhány hónap, a lábujjkörmök esetében azonban több mint fél év is lehet mivel ezek lassabban nőnek. Ez alatt a gombaellenes gyógyszert az előírt módon folyamatosan alkalmazni kell.
A helyi készítmények olyan speciális körömlakkok, melyek gombaellenes szert tartalmaznak. Ezek csak a felületes és kis kiterjedésű gombásodás esetén hatásosak, előrehaladott betegség ellen hatástalanok. A bőrgombásodásra használatos spray-k, krémek és kenőcsök alkalmatlanok a körömgomba kezelésére!
Megelőzésként kerüljük a közös láb- és körömápoló eszközök használatát!
Közös fürdőkben, strandon viseljünk papucsot és használjuk a lábfertőtlenítőt!
Mivel a körömgomba sokszor a lábgombásodásról terjed rá a körömre, a lábgomba időben megkezdett kezelése megelőzi a körömgomba kialakulását.
Tisztálkodás után alaposan töröljük szárazra a lábat, beleértve a lábujjközöket is!
Kerüljük a rosszul szellőző lábbelik, műszálas zoknik használatát!
Gyanú esetén ne végezzünk önkezelést, forduljunk bőrgyógyászhoz!