leírás
A betegség tünetei:
Rohamokban jelentkező szédülés, hányinger, hányás, járászavar, nisztagmus
A betegség leírása:
A szédülések hátterében leggyakrabban megforduló kórkép. Rohamszerűen, legtöbbször a fej bizonyos helyzetváltoztatására bekövetkező szédülés, amit forgó jellegű és vegetatív tünetek (úgymint hányinger, hányás, vérnyomás-emelkedés) kísér. A forgó jellegű szédülés hamar (általában néhány másodperc alatt) elmúlik, azonban bizonytalanságérzet, járászavar maradhat vissza.
A tüneteket a félkörös ívjáratokban (a belső fülben) levált és szabadon lebegő kálcium karbonát kristályok (otolitok) idézik elő, melyek a fejhelyzettől és gravitációtól függően képesek szédülést kiváltani.
Ha a rohamok gyakran ismétlődnek, szorongás, szomatizáció és fóbiás viselkedés alakulhat ki.
diagnózis
Az úgynevezett Dix-Hallpike manőver segítségével lehet a szédülést és a nsiztagmust provokálni, amely többnyire horisonto-rotatoros) és rövid latencia után lép fel miközben 1 percen belül meg is szűnik. Neurológiai és fülészeti vizsgálattal fontos az egyéb kórjelek lés betegségek kizárása.
kezelés
A tünetekért felelős, levált kristályok eredeti helyükre repozícionálhatók Eppley manőver segítségével. A gyakorlatok végzése 66-100%-ban javulást, tünetmentességet eredményeznek. A tünetek újra jelentkezése esetén ezen manőver otthoni ismétlése ajánlható. Gyógyszeres kezelés a hányinger érzet megszüntetésére irányul.
Javasolt a hirtelen fejmozgással járó mozdulatok, úgymint az ágyban történő hirtelen megfordulás, a fej hátrahajtása és hirtelen lehajolás elkerülése, illetve az Eppley manőver otthoni rendszeres ismétlése.
Az Eppley és a Semont manőverek olyan beteg által végezhető technikák, amelyek a helyzetfüggő, hirtelen megjelenő szédülések kezelésére alkalmas.
Mindkét manőver közel azonos hatékonyságú, a Semont manővert 1988-ban, míg az Eppley manővert 1992-ben írták le először.
Az Eppley manőver technikája bal fül eredetű tünetek esetén:
1. Kezdő lépésként a beteg üljön az ágyon, úgy hogy a feje kb. 45 fokban bal oldalra forduljon!
2. Helyezzen egy párnát el az ágyon úgy, hogy ha lefeküdne, akkor az a vállai magasságában legyenek.
3. Hirtelen és gyorsan feküdjön le, úgy hogy a feje továbbra is bal oldalra legyen fordítva! A lefekvést követően a vállai a párnán legyenek, a bal füle alul helyezkedjék el! Kb. 30 másodpercet várjon!
4. Fejét hirtelen 90 fokkal fordítsa el jobbra, úgy hogy az továbbra is az ágyon helyezkedik el. Várjon további 30 másodpercet!
5. Újabb 90 fokkal forduljon jobbra, de úgy hogy a fejjel együtt a teste is a jobb oldalra fordul! Várjon újabb 30 másodpercet!
6. Jobb oldalra üljön fel!
Az Eppley manővert naponta 3x végezze el addig, amíg a szédülés teljesen meg nem szűnik és legalább 24 óráig nem is jelentkezik. Jobb fül eredetű szédülés esetén a manővert ugyanígy kell elvégezni, de ellentétes irányban!
A Semont manőver bal fül eredetű szédülés esetén:
1. Üljön egyenesen az ágyon úgy, hogy a feje kb. 45 fokban jobb oldalra tekint.
2. Hirtelen feküdjön le balra úgy, hogy a feje az ágyat a bal fül mögött éri el. Várjon 30 másodpercet.
3. Hirtelen a fejét és testét jobb oldal fektesse le, úgy hogy az átfordulás közben nem áll meg! Várjon újabb 30 másodpercet!
4. Üljön föl egyenesen!
Az Semont manővert naponta 3x végezze el addig, amíg a szédülés teljesen meg nem szűnik és legalább 24 óráig nem is jelentkezik. Jobb fül eredetű szédülés esetén a manővert ugyanígy kell elvégezni, de ellentétes irányban!
A mellékelt videón és a képen is megtekinthető az Eppley és a Semont manőverek technikája.