leírás
Betegség leírása
A kórkép megnevezése és definíciója az elmúlt húsz évben megváltozott.
A modern felfogás szerint a csípőízület olyan állapotai sorolhatók ide, amelyekben a csípő alkotóelemei nem fejlődnek megfelelő módon, ez akár a méhen belüli, akár a méhen kívüli életben következményes combfej ficamhoz vezethet.
A csípőízületi dysplasia csak egy morfológiai eltérés, a ficam pedig egy klinikai tünet. A kórkép tehát magába foglalja a csípőízületi ficamot, instabilitást és morfológiai eltéréseket.
Polygen (több gén együttes jelenléte) öröklődés figyelhető meg, ennek szabályai szerint egy csípőficamos családban valószínűsíthető a betegség megjelenése a születendő gyermeknél.
Lányoknál négyszer gyakoribb, mint fiúknál.
Betegség tünetei
Újszülött vagy csecsemőnél a csípők aszimmetriáját, az alsóvégtagok kifelé fordulását, esetleg rövidülését észleli a vizsgáló szakorvos, az érintett végtagját kevésbé mozgatja. Járóképes korban a végtaghossz különbség és kacsázó járás, sántítás látható.
diagnózis
- Ultrahang vizsgálat
- Fizikális vizsgálat
Több mint 50 évvel korábban leírták a szűrőprogramok fontosságát. A klinikai tüneteken alapuló fizikális vizsgálat alapjait már a XX. század elején lefektették. Az 1982-ben Graf által bevezetett csípő ultrahang (UH) vizsgálat paradigma váltáshoz vezetett mind a diagnosztizálásban mind a kezelésben.
A vizsgálat során egy hozzáértő szakorvos minden újszülöttet megvizsgál a szülészeti osztályon az élet 1. hetében, majd 3 hetes és 4 hónapos korban kontroll ortopéd vizsgálat történik. Rizikófaktor vagy kóros állapot észlelése esetén a csípő UH vizsgálatát is elvégezzük.
Vizsgálat menete
A csípőket a vizsgálóasztalra fektetett, pelenkából vizsgálatra kibontott, csecsemővel szemben állva vizsgáljuk. Megfogjuk mindkét lábszárát és erőszak nélkül, az esetleg feszítő csecsemő ellenállását fokozatosan legyőzve, a térdeket maximálisan, a csípőket 90º-ig behajlítjuk. Ezután megfigyelhetjük, hogy a térdek egy magasságban vannak-e. A csípők 90º-os hajlított helyzetének és a térdek teljes hajlításának elérése után a combokat egymástól eltávolítjuk. Ha a csecsemő nem feszít, a csípők ép viszonyok mellett 70-90º-nyit távolíthatók (Lorenz-abductio).
Instabil csípőnél a csípőízület lazasága miatt a combfej könnyen elhagyja a vápát (Barlow tünet).
Ficam esetén, távolításkor a combfej zökkenés kíséretében helyezhető vissza, közelítésre pedig elhagyja a vápát. A zökkenést olykor kattanás szerű hang kíséri. Ez a repozíciós-luxatios jel (Ortolani-tünet).
Ultrahangvizsgálat
Az ultrahangképek helyes értékelésének, összehasonlíthatóságának előfeltétele, hogy a vizsgálat standard körülmények között történjen.
Az újszülöttet vagy csecsemőt oldalfekvésben, a csípő enyhén behajlított és berotált állapotában kell a vizsgálathoz elhelyezni.
kezelés
A veleszületett csípőficam kezelése annál kíméletesebb és hatékonyabb, minél hamarabb felismerésre kerül a kórkép. A korai kezelés sikerességének köszönhetően a csípőficam következtében kialakuló késői elváltozások száma nagymértékben csökkent.
Minden esetben javasoljuk a csípők szétpelenkázását és a pólyapárna helyett angolpólya, hálózsák, rugdalódzó használatát, mert így kedvező feltételeket teremtünk a csípők normális fejlődéséhez.
Ha a csípőkben rendellenességet észlelünk, a csecsemő azonnal ortopédiai kezelésben részesül.
A kezelés alapelve: minél korábban elkezdeni és a legkíméletesebb módszerrel végezni. A kettő egymással szorosan összefügg, tekintve, hogy a legfiatalabb korban alkalmazható a legkíméletesebb kezelési módszer.
Ha a 2-3 hetes korban végzett vizsgálat alkalmával azt észleljük, hogy fennáll a luxalhatóság vagy a ficam jele, Pavlik-kengyelt alkalmazunk.
2-3 hetes vagy idősebb csecsemőnél a Pavlik-kengyel jó eredménnyel alkalmazható a világra hozott csípőficam gyógyítására. Tisztában kell azonban lenni azzal, hogy ez egyéni kezelési módszer, és a csecsemő ilyenkor fokozottabb gondozást igényel.
Az időben elkezdett helyes kezelés eredményeképp a kisgyermek csípője meggyógyul, mire elkezd járni.
A későn kezdett konzervatív kezelés eredményei kedvezőtlenek, így ilyenkor inkább műtéti megoldás javasolt. Amint kiderül, hogy konzervatív kezeléssel nem érhető el jó eredmény a műtét elvégezhető.
Életkortól illetve az elváltozás mértékétől függően különböző beavatkozások jönnek szóba.
A jól szervezett szűrővizsgálatok: minden újszülöttnek az élet első hónapjában olyan orvoshoz kell kerülni, aki biztosan tudja diagnosztizálni a csípőficamot.
Minden újszülöttet és csecsemőt, akinél rizikófaktor áll fenn UH-val is meg kell vizsgálni a csípő dysplasia kizárására.
Minél idősebb korban kezdjük a kezelést, annál tovább tart és annál kevésbé lehet tökéletes gyógyulásra számítani.